Intervju: Pero Petrušić novi ravnatelj Osnovne škole u Čerinu
Brotnjo.info
Ponedjeljak, 25 Ožujak 2013.god.
Od 1. ožujka 2013. osnovna škola u Čerinu ima novog ravnatelja u osobi gosp. Pere Petrušića, diplomiranog kateheta, i glavnog urednika dječjeg časopisa Cvrčak. Gospodin Petrušić rođen je 1984. godine i jedan je od najmlađih ravnatelja osnovne škole u Bosni i Hercegovini. Tim povodom ekipa portala Brotnjo.info danas je posjetila OŠ Čerin gdje smo napravili intervju s novim ravnateljem.
Gospodine Petrušić, na samom početku primite iskrene čestitke u ime portala Brotnjo.info na izboru za ravnatelja.
Kako se osjećate u ravnateljskoj dužnosti?
Zahvaljujem se prvo ekipi portala Brotnjo.info na posjeti. Osjećaj je dobar, jer me za ovu školu u koju sam i ja išao vežu lijepe uspomene i prijateljstva. Lijepo je biti tu među svojim i nešto pozitivno doprinijeti svome kraju.
Koji je posao ravnatelja jedne Osnovne škole i što sve ravnatelj radi?
Glavni rukovoditelj osnovne škole jeste njezin ravnatelj, on organizira rad i rukovodi školom, zastupa je i predstavlja prema trećim osobama. Ravnatelj škole je uključen u njezine aktivnosti. Osim planiranja i programiranja rada, ravnatelj mora skrbiti za mnoge poslove škole, od nabave krede za školsku ploču do opremanja cijelih učionica potrebitim namještajem. Ravnatelj uz rukovođenje cijelom školom sudjeluje i u raznim akcijama koje pridonose poboljšanju rada u školi. Skuplja priloge za obnovu školske zgrade i doprinosi sveukupnom razvoju škole općenito.
<
Pero Petrušić, novi ravnatelj OŠ Čerin
U kakvom ste stanju zatekli OŠ Čerin? Ima li problema u funkcioniranju?
Osnovna škola Čerin što se tiče građevine nije u lošem stanju, ovim putem bih se zahvalio svim bivšim ravnateljima koji su radili prije mene, svaki je radio u granicama svojih mogućnosti. Vremena su nova i potrebno je mnogo toga promijeniti i prilagoditi suvremenim uvjetima, kakve nam nalažu novi pedagoški standardi. Problema sa funkcioniranjem nema, jer svi su otvoreni za rad i suradnju. Pojedinac malo toga može sam ostvariti, ali kada se snage udruže ništa nije neostvarivo, primjer dobre suradnje između učitelja, školskog odbora i ravnatelja mora biti odličan, onda se može postići napredak kakav škola treba.
Recite nam nešto o OŠ Čerin (nešto iz povijesti, koliko ima učenika i koliko djelatnika radi u njoj)
Osnovna škola Čerin započela je s radom 1905 godine. A prvi učitelj bio je Mihić (ime prvog učitelja nije poznato jer je potpis nečitak), nakon njega dolazi Jakov Slišković koji je bio i školski upravitelj. U prvoj godini školu je pohađalo samo 49 učenika. Što je zanimljivo, danas školu pohađa 441 učenik, a u njoj radi 48 djelatnika. Škola ima dvije područne škole, u DV Ograđeniku koja je otvorena 1948. godine i radila je u kući Ivana Muse dok se 1954. nije napravila današnja zgrada u kojoj se još uvijek nastava održava. Danas ta škola broji 20 učenika i dvije učiteljice, te jedna spremačica. I osnovna škola u Blatnici koja je započela s radom 1937. godine, ito u kući Boška i Šćepe Sušca u Gornjoj Blatnici, da bi nakon izgradnje 1951. godine prešla raditi u novosagrađenoj zgradi u Donjoj Blatnici. Danas škola broji 53 učenika, i tu rade četiri učiteljica i jedna spremačica. Osim ove škole imamo i područnu školu u Donjim Hamzićima koja je započela s radom 1959. godine, ali je krajem 70-tih godina zatvorena zbog toga što je imala malo upisane djece, ovako stanje danas prijeti školi u Donjem Velikom Ograđeniku.
Školska lektira koju je OŠ Vrgorac donirala OŠ Čerin
Što namjeravate promijeniti ili uvesti u OŠ Čerin u skoro vrijeme?
Moram ovo spomenuti u ovome mjesecu dobili smo i donaciju 850 knjiga školske lektire za našu knjižnicu iz Hrvatske, točnije iz Osnovne škole Vrgorac, tako da smo dosta dobro popunili našu knjižnicu i imamo dovoljno lektira za učenike. Osim toga ovih dana će nam doći i jedna lijepa donacije iz firme Duga d.o.o Biograci, za sve školske toalete ćemo dobiti dispanzere za tekući sapun i wc papir, te naravno i dovoljno sapuna i papira za našu školu. Osim toga planirali smo obnoviti hol škole koji je već dosta propao, popraviti školsko dvorište, te izgraditi parking za nastavnike i obnoviti i proširiti školsku dvoranu koja je dosta oronula i propala. Nažalost dosta nam novca treba za obnovu, pa samo prisiljeni tražiti novce od raznih dobrotvora i sponzora.
Općina Čitluk nas dosta dobro pomaže potrebitim materijalima, učilima, potrepštinama za školu, ali novca za obnovu teško da ima, stoga je potrebno organizirati razne akcije koje će pomoću u obnovi škole na Čerinu. Osim toga zajedno sa učenicima planirao sam napisati jednu knjigu koju će oni ilustrirati, sav novac od prodaje tih knjiga ići će za obnovu OŠ Čerin. Tako ćemo malo i djecu uključiti da i oni jednim svojim malim kamenčićima slažu i ulažu u ovu našu školu. Kamenčić po kamenčić nastane cijeli jedan mozaik, tako ćemo i mi jednim djelom pomoći da se i naš „mozaik“ osnovne škole Čerin lijepo složi i izgleda poput jedne europske moderne škole. Želja i cilj mi je potpuno obnoviti OŠ Čerin i prilagoditi je modernim uvjetima, te tako pospješiti nastavu i školske aktivnosti koje nastavu prate.
Školska knjižnica bogatija je za 850 knjiga školske lektire
Znamo napisali ste i knjigu za 110 obljetnicu školstva u Bijakovićima i Međugorju, očekujemo li nešto takvo i u OŠ Čerin?
I Osnovna škola Čerin za dvije godine, točnije 2015. slavi 110. obljetnicu početka institucionalnog školstva. Nadam se da će i tada na svjetlo izaći barem jedna knjižica ili zbornik koji će obilježiti takvu obljetnicu.
Urednik ste dječjeg časopisa Cvrčak. Da li ćete nastaviti i dalje raditi na tom dječjem časopisu?
Naravno. Cvrčak je tu najviše radi djece, oni ga rade i rado čitaju. Mislim da Cvrčak ima budućnost sve dok ga djeca rado čitaju i pišu. Cvrčak će i dalje izlaziti kao časopis osnovnih škola Hercegovine.
Vidimo da je i vašu školu "došlo ludilo" HARLEM SHAKE. Vidjeli smo da ste i snimili video u vašoj dvorani.
Da. To smo zajedno s vijećem učenika organizirali. Gdje su učenici osmih razreda odlučili napraviti projekt pod nazivom: „Plesom protiv nasilja“ pa smo u tu svrhu poslužili se ludim plesom Harlem Shake, gdje na početku pleše jedna osoba, a drugi ga ne primjećuju, kasnije mu se pridruži cijela skupina i svaki pleše svoj ples koji ne smije nitko oponašati. Mislim da je projekt prošao dosta dobro, učenici su ga prihvatili s veseljem. Ovim putem se zahvaljujem tvrtki Unionfoods d.o.o koja je sve to organizirala i poslužila nam svoje rekvizite Čunga lunga za spot Harlem Shake.
Zahvaljujemo se gospodinu Petrušiću na lijepom dočeku i ugodnom razgovoru za naš portal, a koristimo i ovu priliku da mu želimo mnogo dobrog zdravlja i uspjeha u budućem radu.
Ovaj intervju i kratki video plesa Harlem Shake koji je snimljen u dvorani OŠ Čerin u sklopu projekta "Plesom protiv nasilja" možete pogledati na stranici:
video i intervju na Brotnjo.info