ZNAČAJ PRAVILNE PREHRANE U OTKLANJANJU POMANJKANJA PAŽNJE DJECE
Predavanje za roditeljski sastanak na kraju I. obrazovnog razdoblja
Prehrambene navike stvaraju se između druge i treće godine života, kada se dijete počinje polako osamostaljivati na različitim područjima, pa tako i u izboru hrane. Navike koje se tada stvaraju mogu smanjiti, ali i povećati mogućnost da se u kasnijem životnom razdoblju razviju problemi koje donosi nepravilna prehrana.
Iako se potreba za hranom i osjećaj gladi kod svakog djeteta ispoljava različito, učenje principa zdrave prehrane može bitno utjecati na izgrađivanje pravilna stava prema hrani.
Nepravilna prehrana može dovesti do problema s pažnjom i hiperaktivnosti. U novije vrijeme se smatra da prehrana siromašna vitaminom B, s mnogo rafiniranih ugljikohidrata, umjetnih boja i aditiva potiče pomanjkanje pažnje i hiperaktivnost kod djece. Iako su neka djeca bistra, često ne mogu upamtiti informacije jer im za pravilan rad mozga nedostaju neke kemijske tvari.
Stoga je važno obratiti pozornost na sljedeće:
- U prehrani djece treba biti zastupljena riba, orašasti plodovi, laneno sjeme jer su ove namirnice dobar izvor esencijalnih masnih kiselina koje su važne za sazrijevanje moždanog i živčanog sustava
- Cjelovite žitarice, meso, jaja, riba, mlijeko, voće, lisnato zeleno povrće bogati su vitaminom B koji poboljšava nervnu aktivnost i smanjuje stres.
- Djeca s poremećajem pažnje trebaju jesti male porcije proteina tijekom dana kako bi izjednačili svoju energiju. Doručak i ručak bi trebali sadržavati proteine iz mesa, ribe, jaja i grahorica.
- Čaša mlijeka ili porcija zelenog povrća osigurava kalcij koji pomaže živčanom sustavu u prijenosu impulsa i tako utiče na djetetovo ponašanje.
- Zeleno povrće poput špinata je izvrstan izvor magnezija koji smirujuće djeluje na živčani sustav.
- Izbjegavajte šećere jer prekomjeran unos šećera oduzima tijelu vitamine, minerale, enzime i
povećava hiperaktivnost.
- Izbjegavajte aditive. Plava, ružičasta ili bilo koja druga boja kao i kofein koji se može nalaziti u čokoladi, slasticama i gaziranim pićima, može potaknuti gubitak minerala koji su važni za funkciju živaca. Europski parlament prošle je godine uputio zahtjev da proizvodi koji sadrže sintetičke boje moraju nositi oznaku upozorenja na kojoj stoji“ konzumacija može imati nepovoljan efekt na aktivnost i pažnju djece“.
U svakom slučaju, ukoliko u kući imate malog hiperaktivca, ono što bi svakako trebalo izbaciti iz prehrane su razne grickalice koje imaju veliku energetsku vrijednost, a jako malu nutritivnu. Dijete njima ne unosi dovoljnu količinu nutrijenata potrebnih za rast i razvoj, ali zato unosi preveliku količinu energije. Ista je stvar i sa slatkišima kao što su lizalice, bomboni, ako se uzimaju u prekomjernim količina .
Ne treba zaboraviti da dijete gleda oko sebe i oponaša, pa tako i ono što jedete.
Roditelji su mu
najbliži i najbolji primjer na putu prema zdravoj prehrani i prevenciji poremećaja koji mogu nastati uslijed nepravilne prehrane.
Pedagog : Iva Lovrić